Pláže v Itálii

Dovolená Itálie

Italské pláže

Pobřeží Itálie měří 7600 km, to je o kousek víc než vzdálenost Prahy od Chicaga. Dostatek místa pro spoustu italských pláží osobitého charakteru. Pláže písečné, písčito-oblázkové, oblázkové, drsné kamenité i malebné opuštěné pláže, po rozlehlé přeplněné pláže přímořských letovisek. Ty nejkrasnější znají jen místní a hrstka zasvěcených.

Středomořská pláž

Ostrov Capri a pobřeží Amalfi v Kampánii je vhodným cílem pro všechny kdo se nebojí průvodních známek civilizace, jako jsou hotely, obchody s oblečením, noční kluby a sprchy na pláži. Cestovatelé vyhledávající klid a přírodní krásy najdou svou zamilovanou pláž v Sardinii ať jsou to růžové písky na ostrově Tavolara nebo západy slunce na pláži Cala Luna, Spiaggia del Principe aj. Jedním z nejkrásnějších pruhů bílého písku u azurového pobřeží se pyšní poloostrov Puglia. Klenotem městských pláží je písčitá Venice Lido v Benátkách. Venice Lido je skvělá k lehkému osvěžení mořským vzduchem a šplouchajícími vlnkami, ale ke koupání se moc nehodí. Voda zde sahá jen po kotníky ještě daleko od pobřeží.

Pláže jako národní sport

V létě Italové migrují. Celé rodiny, včetně babičky a dědy, kočky a fikusu se přemisťují z rozpálených měst na rozpálené pláže. Často se na stejné místo na druhém konci Itálie sestěhují i sousedi a známí. Pronajmou si letní byt casa estiva nebo celé sídlo residenza estiva, lehátko lettino a slunečník ombrellone a každé ráno a odpoledne po dobu dvou měsíců vylehávají na pláži.

Pláže jako průmysl

Většina pláží patří soukromým vlastníkům, kteří si za vstup nechávají zaplatit. Nebuďte překvapení, když zaplatíte za pronájem slunečníku soukromé pláže vašeho hotelu. Soukromé a zpoplatněné pláže poznáte podle lehátek, slunečníků, plotů a jiného vybavení. Soukromé pláže Spiaggia privata leckde leží jedna na druhé a tak těžko najdete volný přístup k moři. To se samozřejmě nelíbí ani Italům, ale i přes jejich protesty se nedaří chod věcí změnit.

Neplacené pláže spiaggia libera slouží široké veřejnosti a jsou často označeny cedulí. Běžně jde o úzký proužek písku u silnice bez plážové infrastruktury posetý ručníky a slunícími se. Sprchy a veřejné záchody nejsou standardem. Veřejné pláže v blízkosti velkých měst (jako je např. Ostia Lido u Říma) působí špinavě a nevábně, i přesto jsou přelidněné.

Doporučení na pláž

Módní doporučení – plavky i vršky od bikin nebo nahoře bez (platí i pro pány) patří pouze na pláž. Italové jsou na to citliví a mohou vyjádřit svou nevoli k nedostatečnému stylu oblékání. Pro informaci – nudismus se provozuje jen na odlehlých, většinou neoficiálních plážích. Soukromým plážím se vyhýbejte, v nevyhnutelném případě jimi bez povšimnutí projděte. Za slunečníky a lehátka se platí, často i u vašeho hotelu. Na pláži si hlídejte cennosti.