Italské památky a příroda

Dovolená Itálie

Památky

Na dovolené v Itálii se můžete setkat s největším počtem památek zapsaných v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví.

Celkem se jedná o čtyřicítku jedinečných památek. Jmenujme archeologické nálezy v Pompejích, Herkulaneu nebo Agrigentu. Benátky, bazilika sv. Františka v Assisi, město Ferrara, Verona, Vicenza, historické centrum Florencie, Neapole, Sieny, Urbina a Pienza a v neposlední řadě hlavní město Řím.

Muzea

V Itálii naleznete nejméně 320 muzeí umění, antropologie a především archeologie. Za zmínku stojí především Musei Vaticani – Vatikánské muzeum, nabízející ke shlédnutí rozsáhlé sbírky soch, obrazů, map a dalších historických památek a jeho největší lákadlo – Sixtinská kaple.

Příroda Itálie

V Itálii naleznete 130 oblastí zanesených do Světového přírodního fondu WWF. Z národních parků jmenujme např. ostrov Gargano, sopku Vesuv, Gran Paradiso – nejstarší italský národní park, Abruzzo nebo Alta Murgia s erozním kaňonem Gravina aj.

Hory a pohoří
Sever Itálie chrání vrcholky jižních částí Alp, mezi nimiž je i největší hora západní Evropy, Mont Blanc.

Ze severu na jih se pak táhnou v délce 1000 kilometrů východního pobřeží zelené a lesnaté Apeniny.

Hory Itálie přivítají všechny příznivce aktivní dovolené, vysokohorské i rekreační turisty, horolezce i ty, kteří si chtějí lezení jen vyzkoušet na některé z ferat (např. výstup na Palazza Alta nebo ferata Via delle Bocchette v Dolomitech).

Moře a pláže
Západní břehy Apeninského poloostrova, Sicílie a Sardinie leží v úmoří Tyrrhenského, Středozemního, na východě jde o Iónské a Jaderské moře, které Itálie sdílí mimo jiné i s Chorvatskem.

Západ země a Sicílii obvíjí šňůra písčito-oblázkových pláží a nabízí mnoho příležitostí k potápění, plavání, rybaření i k plážovým sportům. Oblast kolem města Viareggio je oblíbená mezi příznivci plavání, koupání, ale i mezi surfaři.

Sardinie je krásnými plážemi proslulá. Jmenujme pláže Vignola a Porto Pollo oblíbené mezi surfaři, pláž Costa Smeralda – luxusní turistická destinace – táhnoucí se v délce 55 km pobřeží Sardinie.

Na východním pobřeží Apenin musíme zmínit 15 km jaderských pláží v Rimini, zvaných La Marina.

Pláže a koupání k dovolené v Itálii zkrátka patří.